W dniu 2 czerwca 2018 roku, Prezydent RP podpisał Ustawę o wspieraniu nowych inwestycji uchwaloną przez Sejm RP 20 maja br. Wprowadza ona do polskiego systemu prawnego nowe istotne narzędzia wsparcia dla inwestorów, planujących rozpoczęcie nowych inwestycji na terenie Polski.
Podstawowych celem ustawy jest umożliwienie, aby zwolnienia podatkowe dla inwestorów były dostępne na terenie całego kraju, a nie tylko na obszarze wydzielonych stref. Co więcej, z narzędzi wsparcia przewidzianych w ustawie będą mogły korzystać nie tylko duże, ale i mniejsze firmy.
Przygotowana przez rząd ustawa ma zastąpić system zwolnień podatkowych i ulg, działający obecnie w 14 specjalnych strefach ekonomicznych – obejmujących obszar 25 tys. ha, czyli 0,08 proc. powierzchni kraju. Nie wprowadza jednak żadnych zmian w zakresie nabytych praw dla inwestycji, które działają już w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. To oznacza, że przedsiębiorcy, którzy mają zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, wydane na gruncie ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych, będą działali w reżimie prawnym ustawy o SSE do końca 2026 roku.
Ustawa zakłada preferencje podatkowe w postaci zwolnienia podatkowego uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy. Premiowane mają być w szczególności inwestycje w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne. Nowe przepisy przewidują, że warunki uzyskania pomocy będą uzależnione m.in. od stopy bezrobocia w powiecie, od wielkości przedsiębiorstwa oraz od jakości miejsc pracy, które zamierza utworzyć.
Decyzja dotycząca preferencji będzie wydawana na czas określony – standardowo od 10 do 15 lat. Jednak im wyższa pomoc publiczna w regionie dozwolona przez Unię Europejską, tym dłuższy możliwy okres zwolnienia.
Dzięki ustawie przedsiębiorstwa z sektora MŚP nie będą musiały przenosić się do stref i inwestować z dala od dotychczasowego obszaru działania. Ustawa zakłada, że o ulgi podatkowe i preferencyjne warunki będzie mogła wystąpić każda firma, w każdym mieście czy gminie. Premiowane mają być przede wszystkim przedsięwzięcia, które wpływają na konkurencyjność i innowacyjność regionalnych gospodarek, a w konsekwencji na rozwój gospodarczy Polski.
Ustawa, z wyjątkiem jednego przepisu, wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Zespół Kancelarii Prawnej Osiński i Georgiades sp.k. z przyjemnością odpowie na wszystkie pytania dotyczące nowych regulacji wprowadzanych ww. ustawą.
Zapraszamy do kontaktu na adres mailowy: pawel.osinski@oglegal.pl lub natalia.zynwala@oglegal.pl.